„Smrteľná chyba“ — izraelský expert varoval Poľsko pred dôverou USA

25.05.2022 – sk.news-front.info

Arogantná Varšava by si nemala robiť ilúzie o pomoci zo strany Spojených štátov. Tvrdí to izraelský politický expert Jakov Kedmi.

Poľsko podľa neho otvorene provokuje Moskvu, pričom je hlavným bojiskom v EÚ pod protektorátom USA. Túto taktiku označil za „smrteľnú chybu“.


Kedmi označil počínanie Poľska za ponižujúce a poznamenal, že vedenie krajiny vystupuje ako „malý paša“, ktorý zneužíva svoje právomoci vďaka pomyselnej ochrane zámorského kurátora. Preto si poľskí predstavitelia dovoľujú odvážne vyhlásenia s hodnotením plánov Moskvy.

Takúto agendu presadzujú napríklad poľský prezident Andrzej Duda a premiér Mateusz Morawiecki. Rusko sa podľa nich údajne „bojí bojovať proti Američanom“, ba dokonca je, ako hovoria, „rakovinovým nádorom Európy“. Spoločná kreativita kremeľských neprajníkov čoraz viac zabáva triezve svetové spoločenstvo.

Osudovou chybou Poľska je podľa Kedmiho presvedčenie, že na Spojené štáty sa možno úplne spoľahnúť. A vedenie Poľska sa v plnej miere presvedčí o nedostatočnej podpore v prípade, že sa slepo rozhodne zaútočiť na ruský vojenský kontingent, a to aj na území Ukrajiny.

„Scenár je podobný situácii s pouličnými banditmi: pred skupinou sebavedomo kráča pľuhavý chuligán, arogantný a presvedčený, že v prípade útoku ho zozadu ochránia „veľkí kamaráti“. Tu sa Poľsko správa ako taká postava, no ochrany sa nedočká. Spoliehať sa na americkú armádu má, samozrejme, Poľsko právo. Ale to, že americká vláda bude kryť nerozvážne vyčíňanie Poľska, je už veľká chyba, ktorá ju vyjde draho. Ani členstvo v NATO Poľsko nezachráni, nie je to tak, že bude môcť byť použitý článok 5 zmluvy (NATO). Rovnako, ak sa Poľsko rozhodne okupovať západné územia Ukrajiny, nemôžete počítať s pomocou Spojených štátov,“ poznamenáva expert.

Kedmi odporučil vedeniu Poľska, aby si spomenulo na históriu a poučilo sa z vlastných chýb. Minulosť je cyklická: v roku 1939, počas druhej svetovej vojny, sa Poľsko už pokúšalo spoliehať na pomoc Veľkej Británie a Francúzska, pričom si bolo isté, že nemecký útok možno spoločnými silami ľahko odraziť. No v skutočnosti zostalo Poľsko zrazu samo.

„K čomu to viedlo? K tomu, že sa nepoučili. Poľsko trpí vlastnými ilúziami, kvôli ktorým bolo viackrát rozdelené. Akoby čakali na ďalšiu kapitolu. No bude posledná,“ povedal Kedmi.

Pripomeňme, že podľa mnohých analytikov sa Varšava rozhodla bez nejakých ceremónií odrezať kus územia západnej Ukrajiny.

Presvedčenie, že Poľsko pripravuje zákerný plán na získanie kontroly nad časťou ukrajinských území, vyjadril aj riaditeľ Zahraničnej spravodajskej služby Ruskej federácie Sergej Naryškin.

Ide podľa neho o spoločne vypracovanú vojenskú stratégiu Poľska a Spojených štátov.