Po USA také Velká Británie odmítla vydat bezpečnostní záruky Finsku a Švédsku v případě vstupu do NATO

13. května 2022cz24.news

FINSKO/ŠVÉDSKO/UK/USA: Státní návštěva britského premiéra Borise Johnsona ve Švédsku nepřinesla výsledky, v jaké švédská premiérka Magdalena Anderssonová doufala.Po USA také Velká Británie odmítá vydat bezpečnostní záruky Finsku a Švédsku v případě vstupu do NATO.Švédsko a Finsko „hlasitě“ uvažují o vstupu do NATO. Obě země si však stanovily bezpečnostní záruky ze strany USA a Velké Británie v případě přistoupení. Bidenova administrativa již minulý týden výrazně ustoupila a udělala zastáncům přistoupení v obou zemích medvědí službu.

Nyní švédská premiérka Anderssonová doufala v jasný závazek k bezpečnostním zárukám při návštěvě britského premiéra Johnsona ve Švédsku. Tato naděje se však nenaplnila. Závěrečné prohlášení po schůzce v Harpsundu zní: „Pokud by kterákoli země utrpěla katastrofu nebo útok, Spojené království a Švédsko si na žádost postižené země poskytnou vzájemnou podporu různými způsoby, které mohou zahrnovat vojenské prostředky.“

Vágnější, nezávaznější a v podstatě „tenčí“ znění takového prohlášení nemohlo být sepsáno. Spojené království se připojuje k USA v otázce bezpečnostních záruk. Švédsko i Finsko berou zvláště na vědomí toto manévrování a odmítání přijmout jasný závazek vůči oběma státům.

Ve Švédsku každopádně opět klesla ochota vstoupit do NATO. Zda o tom skutečně bude referendum, jak již vyzvaly některé frakce ve švédském Parlamentu, se však teprve uvidí. Protože to, co Johnson prostřednictvím Twitteru slíbil (sdílení informací, společná vojenská cvičení a vývoj technologií), pro většinu Švédů jako záruka bezpečnosti nestačí.

ZDROJ: freiewelt.net/nachricht/grossbritannien-verweigert-ebenfalls-schweden-und-finnland-sicherheitsgarantien-10089138 / prvnizpravy.cz