Panem et circenses aneb nosíte v zimě teplou čepici?

Chléb a hry je latinské úsloví (panem et circenses), které charakterizovalo přístup císařů v pozdním úpadkovém období Římské říše, kdy byla za jídlo a hry získávána přízeň prostého lidu, která pak byla využita k jejich vlastním cílům. -wikipedia-

Dejte jim chléb a hry a nebudou se bouřit

Na hokejových stadionech, myslím, ještě bochníky chleba do tribun nerozhazují. Bodejť by to bylo (aspoň teda prozatím) třeba. Vstupenka na takový hokej, tím spíše na MS, o to víc, pokud se hraje někde v zahraničí, moc pro lúzu, není. Že ano? Ta sedne do zaplivané hospody, pokud má aspoň na točené. Pokud ne, koupí domů laciné plechovky a jde se fandit! Hurá!!! Sám se pokládám za lúzu, tak mi snad nikdo nevyčte, že toto slovo používám. Narozdíl od prasete Fialy a jiných, kteří lidmi jako jsem já, z duše pohrdají.

Celkem rozumím tomu, že občan vydělávající 50tisíc a více, nemá moc důvodů k tomu, zajímat se o politické dění. Tak maximálně se zmůže na občasný výrok o tom, že Fialu bude volit zase, nebo že Fialu už volit rozhodně nebude. Nebo si zanadává na covid opatření, protože mu narušují pohodlí či dovolenou. Nebo o tom, že Putin je kurva a vrah a že „Rusáky“ patří vyzabíjet. A tím to hasne. Dál se věnuje své práci, rodině a radovánkám života.

Co mi ale hlava moc nebere je fakt, že ve svém okolí na prstech jedné ruky napočítám ty, kdo se, spolu se mnou, řadí mezi chudáky, a věci kolem je jen trochu zajímají! Kolikrát mám chuť se mnohých kolem ptát, zda v zimě nosí teplou čepici, že mi připadají namrzlí. Když je třeba v dnešní době slyším mluvit jen o hokeji.

Mnohým mým souchudákům vysvětlovat rozdíl mezi příčinou a důsledkem je marné. To už vím dávno. Když zrovinka v televizi neběží hokej či fotbal, často si mnozí stěžují na podmínky v práci, na úroveń bydlení či na čímdál dražší pivo. Jinými slovy … stále jen řeší důsledky. Pokud ale začnu o jejich příčinách, nechtějí mě poslouchat. Ve starém Římě, v těch arénách, kde házeli lidem chléb a pořádali hry, ovšem také lvům předhazovali politicky nepohodlné (křesťany)!

Pochopitelně od úrovně revolty se odvíjí míra politické nepohodlnosti revoltujícího občana. A nenažranec by bez lúzy zdechl hlady. Tak nás snad lvům nepředhodí všecky najednou, ale postupně, aby si to dav náhodou neuvědomil a nechal se „přirozeně“ vymírat. Mám na mysli třeba „jen“ četné sebevraždy či úmrtí ze zanedbané lékařské péče o lúzu, která nemá na léčbu nadstandardní. Včetně té psychiatrické.

Kdo z nás může ale vědět, jak dlouho bude mít na to točené v hospodě u hokeje či dokonce na elektriku, aby si hokej pustil doma? Rozmrzne mu mozek pak už konečně, až na toto dojde? Taky hrozí, že zmrzne celý, až u nás díky politice fialových šulínů přestane téct plyn. Pak se mu rozsvítí?

Nebo se mu rozsvítí až bude nějde v lesíku chcípat hlady či na následky nákazy, kterou nám sem Fialova hovada nechala zavléci?!

Pointa? Říká se „chytrému napověz, hloupého kopni“

Zajímá vás více? Co přesně hledáte a nenalézáte? Nestyďte se mi napsat. Email najdete úplně dole.

-sandokan-