Nejhorší hladová krize ve východní Africe za poslední desetiletí – přesto květiny pro svět místo zeleniny proti hladu

Východní Afrika čelí nejhorší hladové krizi za poslední desetiletí.

Milionům lidí v Keni a Etiopii hrozí, že kvůli opožděným dešťům vyhladoví. Odlehčovací organizace varují před katastrofou, pokud se něco nutně neudělá. Nejen Nestlé čerpá vodu z půdy Etiopie, ale i květinový průmysl. Přestože lidé v Etiopii hladoví, každý večer se růže nosí do Addis Abeby v ledničkách a poté letadlem do Bruselu. Z Bruselu se kytky vozí do Nizozemska na distribuci. 4,3 miliardy růží ročně, nebezpečné chemické látky vč. Většina květin, které nabízíme, pochází z Východní Afriky, a na kytici – říkáme – 15 růží tam byla použita dobře naplněná vana vody (150 l). V každém africkém řezaném květu uvízne 7 až 13 litrů vody. Levné květiny z Afriky pro Evropu krvácí. Moderní otrocká práce je rozšířena v africkém květinovém průmyslu. Africké dělníky, většina z nich jsou mladé ženy, musí pracovat v těžkých podmínkách, a pokud si budou stěžovat na nedostatek bezpečnostních opatření, budou vyhozeni. Hlad v Etiopii stoupá, ale místo toho, aby pěstovali zeleninu proti hladu, evropské firmy staví skleníky na květiny pro Evropu. Není tomu jinak v Keni, miliony lidí trpí suchem i zde. Ale místo pěstování potravin, v nizozemském Aalsmeeru, kde probíhá největší světová aukce květin, každý týden 42 nákladních letadel z Keni, jejichž nákladem jsou květiny pro Evropu. Kromě Etiopie je Keňa považována za jednu z „hvězd východu“ globálního květinového průmyslu.

Obrovské skleníky na pěstování květin v Keni

Rozhlédněte se po supermarketech: růže a jiné letní květiny v každém ročním období. Pokud by tyto květiny uměly mluvit, tak by hlásily mizerné pracovní podmínky, hladové mzdy, zdravotní rizika a ekologickou katastrofu v africkém květinovém průmyslu. Tam, kde je stále úrodná půda, staví producenti z Evropy květiny, které poté dostanete za zvýhodněnou cenu v supermarketech a slevách, ale květiny nikoho neunaví! Nová trojice korporací: „Darujte radost z květin – „udržitelné“ vypěstované. “ To, že lidé hladoví kvůli „radosti z květin“ a nemají pitnou vodu, se skrývá.

Nejhorší sucho za 40 let

Západní Africe hrozí nejhorší sucho za 40 let, protože meteorologické agentury letos v březnu a dubnu vydaly varování před vyššími teplotami a méně než normálními srážkami. V Keni už uhynulo 1,5 milionu skotu, koz a ovcí a 70 procent úrody bylo zničeno. V Etiopii je situace ještě horší kvůli občanské válce – 9,4 milionu lidí je tam závislých na potravinové pomoci, uvádí OSN. Také: Hrozné sucho v Africe -zvířata bez vody! Více než 300 000 zvířat zabitých suchem v Tanzanii – hrůza sucha – zvířata bez vody! Více než 300 000 zvířat zabitých suchem v Tanzanii

Globalizace květinového průmyslu

O květinách z Afriky jsme již napsali několik článků a upozornili na tamní podmínky. Květinový průmysl je globalizovaný průmysl. Stále více se přesouvá do zemí, které nabízejí klimaticky i cenově nejvýhodnější podmínky. Od 70. let 20. století stále více květinářských podniků migruje z Evropy a Severní Ameriky do Afriky a Latinské Ameriky. Německo je největším trhem pro řezané květiny v rámci EU.

Průmyslové skleníky využívající vzácnou tamní vodu k pěstování květin pro Evropu namísto zeleniny pro hladovějící afričany

V Etiopii jsou asi 80 % pracovníků v květinářském průmyslu ženy, na rozdíl od Keni nebo Ugandy. Podle FIDA Uganda dostávají méně než 50 dolarů měsíčně, musí pracovat v obtížných podmínkách a pokud si stěžují na nedostatek bezpečnostních opatření, jsou propuštěni. „Toto je skutečné otroctví,“ říká Eunice Musiime, ředitelka Akina Mama wa Afrika, mezinárodní nevládní organizace pro práva žen se sídlem v Ugandě. Zprávy o sexuálním obtěžování, špatném platu a používání škodlivých chemikálií v květinářském průmyslu otřásly také Keňou na květinových farmách v okrese Nakuru.

Krvavé růže z lásky

Nepokoje pokračují v oblasti Oromia, kde se nachází Ziway. Hněv míří i na zahraniční společnosti, většinou z Nizozemska, které tam provozují květinový průmysl. Byla jim odebrána nejen jejich půda, ale také voda.
Květiny se v Ziway pěstují na přibližně 600 hektarech a obchoduje se s nimi po celém Nizozemsku. Viz také: Krev má pro Evropu z Etiopie na růžích ustláno! – Den svatého Valentýna: Proč bojkotovat květiny nesené Etiopií?

Přibližně 150 000 Oromů již přišlo o své domovy – a dříve nezávislí farmáři jsou nuceni najít si málo placenou práci jako farmáři. Evropské společnosti (a my sami) těžili z masového přesunu: mnoho řezaných květin pěstovaných na bývalých pastvinách Oromo je letecky přepraveno do Nizozemska a poté vyváženo do Německa.

Vodohospodářská krize

Většina námi nabízených květin pochází z východní Afriky a na kytici – řekněme – 15 růží tam byla použita dobře naplněná vana s vodou (150 l). Každá africká řezaná květina obsahuje 7 až 13 litrů vody. Průmyslově vyráběné řezané květiny jsou nyní třetím nejvýznamnějším vývozním artiklem Keni. Přestože v roce 2017 bylo v mnoha částech Keni sucho a v hlavním městě Nairobi musela být voda na příděl, Keňa dokonce obdržela kýženou cenu Global Water Leaders Award 2017 na Global Water Summit 2017 v Madridu. Voda, drahocenná komodita, byla v Keni již dávno zprivatizována a kdo si to může dovolit, může vodu získat. Protože v současnosti má přímý přístup k vodě z vodovodu pouze 50 procent ze tří milionů obyvatel Nairobi. Zbytek získává vodu z kiosků, obchodníků a nelegálních připojení.

Většina řezaných květin z Keni pochází z konkrétní oblasti v zemi, konkrétně z Naivasha. Tam však hladina sladké vody vždy podléhá velkým výkyvům, i když se nevyužívá k výrobě řezaných květin. Protože to nyní neustále roste, hrozí, že sladká voda ze země v určitém okamžiku vyschne. To by mělo katastrofální důsledky pro keňskou ekonomiku, která je jinak zaměřena téměř výhradně na zemědělskou produkci. Jezero Naivasha by mohlo vyschnout s hrozivými následky pro okolí.

Toto je slum Karagita Naivasha, typický domov tisíců květinářů díky kterým jsou v Evropě čerstvé růže.

Kvůli květinovým farmám dochází k masivnímu přistěhovalectví z jiných afrických zemí, kteří hledají práci. Lidé si myslí, že „ulice Naivasha jsou dlážděny zlatem,“ řekl člen vodního zdroje Lake Naivasha. Většina květinářů jsou migranti a žijí ve slumech ve městě bez hygieny a také znečišťují jezero saponáty a lidským odpadem. Květinové společnosti mají také nejlepší přístup k vodám jezera Naivasha, které bylo v období sucha napajedlo pro masajský dobytek a přivedlo je do přímého konfliktu s pastevci, kteří jim zablokovali přístup k jezeru.

Proč bojkotovat květiny pěstované na východě Afriky, Africkém výběžku, kterému hrozí nejhorší sucho za posledních 40 let

Africký roh je ohrožen nejtěžším suchem za posledních 40 let, kvůli varováním před vyššími teplotami a menším než normálním srážkám zaznamenaným meteorologickými agenturami letos v březnu a dubnu.

Mezivládní úřad pro rozvoj uvedl, že deště pravděpodobně selžou již čtvrtý rok v řadě, což vyvolalo obavy z nárůstu případů podvýživy, ohrožení živobytí a vážných rizik pro 29 milionů lidí v regionu.

Každý den dorazí z Afriky do Nizozemska více než devět milionů růží. Nejvyšší produkce je den před Valentýnem a Dnem matek. V Aalsmeeru se pak obchoduje přes sto milionů růží. Většina růží pochází z Afriky, protože mnoho nizozemských pěstitelů růží odešlo do Afriky, protože podmínky pro pěstování růží jsou atraktivnější než v Nizozemsku.
Teplota je příznivá, daňové výhody a pracovní síla levná. Většina skleníků se nachází u řek a jezer, protože růže potřebuje asi sedm litrů vody na stonek. Mnohé z růží mají označení fair trade. Zembla jede do Etiopie a zkoumá, jak poctivě roste africká růže.

Řezané květiny způsobují vážné ekologické problémy týkající se pesticidů a kvality vody, uvádí časopis Ambio. Jelikož se nejedná o jedlé plodiny, řezané květiny nemají v mnoha exportních zemích předpisy o reziduích pesticidů, a proto jsou jedním z největších spotřebitelů pesticidů na celém světě. V hlavních zemích vyvážejících řezané květiny, jako je Etiopie, Ekvádor a Čína, vysoké hladiny chemikálií poškozují dělníky řezaných květin, vodní živočichy a necílové půdní organismy a zároveň zvyšují odolnost cílených škůdců vůči pesticidům.

Chemická drenáž z květinových farem dále extrémně znečišťuje vodní plochy a ohrožuje zdraví lidí i volně žijících živočichů.

Podle International Journal of Law vytváří průmysl řezaných květin pracovní příležitosti v Etiopii, kde je nezaměstnanost naléhavým problémem.

Je to však na úkor zdraví zaměstnanců.

„Zdravotní a bezpečnostní opatření jsou často nedostatečná, pracovníci nedostávají ochranné oděvy, toalety, mycí zařízení a pitnou vodu,“ řekl Solomon Dibaba, lektor práva na Oromia State University v Etiopii.

V důsledku toho jsou pracovníci vystaveni škodlivým pesticidům, chemikáliím a herbicidům prostřednictvím kontaktu a vdechování.

To může způsobit vážné zdravotní problémy včetně otravy, rakoviny, vrozených vad a reprodukčních komplikací.

Proč bojkotovat květiny přepravované Ethiopian Airlines

Zdroj eritreahub.org

Valentýn je o lásce, ale letos vás žádáme, abyste se odvrátili a postavili se proti nenávisti.

Žádáme vás, abyste bojkotovali etiopské a keňské květiny přepravované etiopskými leteckými společnostmi.

Před nákupem se tedy zeptejte: odkud jsou květiny a kdo je dopravil?

Válka a květiny nejdou dohromady

V etiopském severním regionu Tigray vypukla 4. listopadu 2020 začarovaná válka. Etiopská vláda vedla ošklivou kampaň rasového profilování proti tigrajským mužům a ženám, i když s válkou nemají nic společného.

Tigrayové přišli o práci, byli napadáni a rasově obtěžováni.

Proč etiopské aerolinky?

Ethiopian Airlines – vlajkový dopravce země – se na této diskriminaci podílely. Tigrayanští zaměstnanci – piloti, zásobovači, technici a bezpečnostní strážci – dostali pokyn, aby zůstali doma.

The New York Times informovaly 12. prosince: „Dokonce i C.E.O. Podle pilota letecké společnosti a zahraničního diplomata, který hovořil pod podmínkou anonymity, bylo kvůli citlivosti záležitosti na začátku tohoto měsíce národního dopravce Ethiopian Airlines, který je etnickým Tigrajcem, zakázáno opustit zemi. .“

Organizace spojených národů vyjádřila své obavy a uvedla: „Je naléhavě potřeba nezávislého monitorování situace v oblasti lidských práv v oblasti Tigray, všech nezbytných opatření k ochraně civilistů a odpovědnosti za porušování.

Ethiopian Airlines jsou také hlavním příjmem cizí měny pro zemi – pomáhají financovat válku.

Etiopie je významným producentem květin – denně se vyveze 300 tun květin.

Letos keňská vláda předala Ethiopian Airlines kontrakt na přepravu velkého množství keňských květin do Evropy.

Pokud krásné červené růže, které uvažujete obdarovat svého milovaného na Valentýna, pocházejí z Etiopie nebo Keni, zeptejte se sami sebe:

  • Podporují mé květiny diskriminaci a rasové profilování?
  • Pomáhají platit za válku?

Napsal: Doro Schreier

Zdroj: https://netzfrauen.org/2022/04/15/africa-27/