NATO odpovědělo na žalobu Srbska o bombardování uranem, že NATO chce získat imunitu vůči odpovědnosti za zločiny v Srbsku

26. května 2022cz.sputniknews.com

SRBSKO/USA: NATO si nárokuje právní imunitu podle vládní dohody z roku 2005 v reakci na žaloby podané oběťmi bombových útoků na Srbsko v roce 1999. Promluvil o tom srbský advokát Srdžan Aleksič.

„Ve svém prohlášení k soudu Styčný úřad NATO v Srbsku uvedl, že má plnou imunitu pod jurisdikcí Srbska na základě dohody se Svazovým státem Srbsko a Černá Hora ‚O tranzitní účasti a podpoře mírových operací‘ z roku 2005 a dohodou z roku 2006, podle níž byl založen styčný úřad v Bělehradě,“ sdělil advokát.

Podle názoru právníka žádná z těchto dohod nedává NATO jako organizaci imunitu, navíc uplatnění imunity nemůže být retroaktivní.

„Proto NATO nemůže ohledně válečných zločinů proti civilnímu obyvatelstvu a nezákonné agresi získat imunitu podle dohody z roku 2005. V našem případě, kdy došlo k bombardování s ochuzeným uranem, které mělo za následek oběti na životech mezi civilisty, vojáky i policisty, je NATO odpovědné za porušení práva na život a způsobené škody,“ dodal Aleksič.

Podle jeho názoru první soudní líčení o nárocích naplánuje Nejvyšší soud Bělehradu na podzim.

Předtím uvedl, že 20. ledna osoby, které utrpěly následkem bombového útoku s ochuzeným uranem v roce 1999, podaly dvě nové žaloby proti NATO u Vrchního soudu v Bělehradě. Srbskému advokátovi pomáhá italský právník Tartaglia, který úspěšně zastupoval zájmy italských vojáků. Dosáhl již přes 260 soudních rozhodnutí, která vstoupila v platnost v Evropě.

Severoatlantická aliance prováděla od 24. března do 10. června 1999 vojenskou operaci v Jugoslávii. Nesla oficiální status humanitární intervence.

V roce 2000 odsoudil Okresní soud v Bělehradě amerického generála Wesleyho Clarka a bývalého generálního tajemníka Aliance Javiera Solana za válečné zločiny během bombardování Svazové republiky Jugoslávie (SRJ). Po svržení prezidenta SRJ Slobodana Miloševiče v říjnu 2000 však nové orgány země dosáhly revize verdiktu. V důsledku toho na podzim roku 2001 srbský nejvyšší soud zrušil rozsudek nad vedením NATO.

Ruské ministerstvo zahraničních věcí opakovaně upozorňovalo na skutečnost, že západní země se dosud nezodpovídaly za bombardování Jugoslávie silami NATO.