Bloomberg: Rubeľ sa stal najvýkonnejšou menou na svete a zatienil všetkých 31 hlavných mien

13. května 2022cz24.news

SVET: Ruská mena začala dramaticky posilňovať po tom, ako vláda v reakcii na ekonomické sankcie Západu zaviedla sériu podporných opatrení, a odvtedy neustále rastie.

Ruský rubeľ od začiatku roka 2022 zatienil v raste 31 hlavných mien a stal sa najvýkonnejšou menou na svete, informovala v stredu agentúra Bloomberg.

Rubeľ od začiatku roka posilnil voči americkému doláru o viac ako 11 %. Na medzinárodnom devízovom trhu kurz rubľa zatiaľ vykázal ešte väčší rast o približne 12 %, dodáva agentúra.

Kurz ruskej meny počas obchodovania na moskovskej burze 12. mája klesol na 65,07 rubľa voči americkému doláru a 68 rubľov voči euru, čo je jeho najsilnejší kurz voči euru od januára 2020.

Ruská mena z hľadiska dynamiky predbehla brazílsky real, ktorý tiež zaznamenal výrazný rast o takmer 9 %. Tretiu pozíciu v rebríčku najvýkonnejších mien obsadilo mexické peso s rastom o 1 % voči americkému doláru.

Rubeľ v marci klesol na historické minimá voči doláru aj euru po tom, ako USA a ich spojenci uvalili na Rusko prísne ekonomické sankcie v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.

Ruská mena však začala dramaticky posilňovať po tom, ako vláda zaviedla sériu podporných opatrení, a odvtedy neustále rastie. Ruské ministerstvo financií okrem zavedenia dočasných kapitálových kontrol zaviazalo ruských vývozcov, aby predali 80 % svojich devízových príjmov. K stabilizácii rubľa prispelo aj zavedenie rubľového mechanizmu pre platby za vývoz plynu, ktorý zvýšil ponuku meny na trhu a podporil dopyt po rubľoch.

Kontrolu kapitálu nedávno zaviedli aj ďalšie krajiny, predovšetkým Turecko a Argentína, avšak nedosiahli rovnaké výsledky ako Rusko, konštatuje agentúra Bloomberg. Od začiatku roka 2022 turecká líra voči doláru oslabila o 13 %, zatiaľ čo argentínske peso o 12,3 %.

ZDROJ: rt.com/business/555354-ruble-named-worlds-best-performing-currency Preklad: Infovojna